Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová

Martin Lazarovič

Chodím přírodou, pozoruju ptáky a vše ostatní a občas, něco vyfotím. Fotografování je pro mě ale pouze vedlejší činností k pozorování ptáků.


Moje BirdListy


Něco málo o mně...

Bydlení na Šumavě, to už je asi první podstatný důvod proč se zajímat o přírodu. Už někdy na základní škole, jsem začal pozorovat a aktivně se zajímat o přírodu. Navštěvoval jsem ornitologický kroužek p. Vozábala a bylo jasno. To je to, co mě baví. K focení jsem se dopracoval pozvolně, pouze touhou si ty hezký pozorování co nejlépe zdokumentovat, a pak líp a líp. Probouzel se v mně pocit lovce, jeden čas jsem se focení věnoval opravdu velmi aktivně, měl spousty plánů a furt někde na něco čekal a něco vymýšlel. Jenže jsem si časem uvědomil, že to není úplně to pravé. Tak jsem zvolnil, přestal jsem snímky plánovat, na zvířata čekat, řešit pořád techniku a pak hodiny vysedávat a doufat v něco vysněného.

Fotím už jinak, méně a pomaleji, snažím se si každé zmáčknutí spouště rozmyslet, snažím se myslet analogově, nefotím stovky snímků za den a asi ani za měsíc. Žiji více s prostředím, více v příběhu a méně izolovaně. Nemám žádné kryty, ani velké plány. Jen si rád sednu mezi kameny, k patě stromu nebo za vývraty a koukám. Jistě to má své limity a zvířata mi musí dovolit je fotit, vždy o mně ví, případně je to souhra okolností a náhod. Tak mě to ale naplňuje daleko více a o tu fotku mi zase tolik nejde. Nepovede se teď, povede se třeba jindy a když ne, tak se taky nic nestane. Nejdůležitější je pro mě zážitek, pohled do dalekohledu, vidět to živě, být toho součástí. Focení mě od toho trochu vzdaluje. Přibližně 90% času, který strávím venku, foťák z batohu vůbec nevyndám. Stále fotím také na film, nutí mě to přemýšlet.

Nefotím svatby, rodinné ani společenské události, rodinné portréty atp. jiné zakázky minimálně. Pokud ano, musím mít 100% tvůrčí svobody, musí mě to zaujmout a musí být akceptována má cena. Kdyby bylo pro někoho důležité čím fotím tak používám techniku Canon a Leica.

Moje zásady:

1) Dodržuji platné zákony na ochranu přírody v zemi, kde zrovna jsem.
2) V žádném případě se nechovám tak, abych jakkoliv ohrozil fotografovaný druh, ať už rostlinu nebo živočicha. Fotka není to nejdůležitější! (To platí u všech druhů stejně, bez ohledu na to, jak je daný druh ohrožený.)
3) Minimalizuji svůj vliv na prostředí a respektuji přírodu. (To platí zejména u využití nahrávek hlasů ptáku a jiného vábení)
Více zde