Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová

Martin Lazarovič

Chodím přírodou, pozoruju ptáky a vše ostatní a občas, něco vyfotím. 


Moje BirdListyNěco málo o mně...

Bydlení na Šumavě, to už je asi první podstatný důvod proč se zajímat o přírodu. Už na základní škole, jsem začal pozorovat a aktivně se zajímat o přírodu. Navštěvoval jsem ornitologický kroužek p. Vozábala a bylo jasno. To je to, co mě baví. K focení jsem se dopracoval pozvolně, jednoduše touhou si ty hezký pozorování co nejlépe zdokumentovat, a pak líp a líp. Probouzel se v mně pocit lovce, jeden čas jsem se focení věnoval opravdu velmi aktivně, měl spousty plánů a furt někde na něco čekal a něco vymýšlel. Jenže jsem si časem uvědomil, že to není úplně to pravé. Tak jsem zvolnil, přestal jsem snímky plánovat, na zvířata čekat a hodiny vysedávat a doufat v něco vysněného.

Fotím už jinak, méně a pomaleji, snažím se si každé zmáčknutí spouště rozmyslet, přemejšlet, jestli je to ta chvíle kdy mám domáčknout spoušť. Snažím se myslet analogově, nefotím stovky snímků za den a asi ani za měsíc. Fotka musí přijít sama. Nikdy se nedá dohnat. Žiji více s prostředím a více v příběhu. Jen si rád sednu mezi kameny, k patě stromu nebo za vývrat a koukám. Jistě to má své limity a zvířata mi musí dovolit je fotit, vždy o mně ví, případně je to souhra okolností a náhod. Tak mě to ale naplňuje daleko víc a o tu fotku mi zase tolik nejde. Nepovede se teď, povede se třeba jindy a když ne, tak se taky nic nestane. Nejdůležitější je pro mě zážitek, pohled do dalekohledu, vidět to živě, být součástí. Focení mě od toho paradoxně trochu vzdaluje. Přibližně 90% času, který strávím venku, foťák z batohu vůbec nevyndám. Stále fotím také na film, nutí mě to přemýšlet.

Nefotím rodinné ani společenské události na zakázku ani těhotenské, párové, rodinné apod. portréty. Svatby fotím pouze velmi výjimečně a se specifickým výstupem. Jiné zakázky přijímám minimálně. Tvůrčí svoboda a akceptace ceny jsou mé podmínky.

Kdyby bylo pro někoho důležité čím fotím, tak používám digitální techniku Sony a Leica. Analogovou techniku Leica, Yashica a Canon.

Moje zásady

  • Dodržuji platné zákony na ochranu přírody v zemi, kde se pohybuji. 
  • V žádném případě se nechovám tak, abych jakkoliv ohrozil fotografovaný druh, ať už rostlinu nebo živočicha. Fotka není to nejdůležitější! To platí u všech druhů stejně, bez ohledu na to, jak je daný druh ohrožený. 
  • Minimalizuji svůj vliv na prostředí a respektuji přírodu. To platí zejména u využití nahrávek hlasů ptáku a jiného vábení.