Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová
Foto: Alena Lazarovičová

Martin Lazarovič

Birdwatcher & Photographer

Chodím přírodou, pozoruju ptáky a vše ostatní a občas, něco vyfotím. Fotografování je pro mě ale pouze vedlejší činností k pozorování ptáků.


Moje BirdListy


Něco málo o mně...

Bydlení na Šumavě, to už je asi první podstatný důvod proč se zajímat o přírodu. Začalo to kdysi na základní škole, kdy jsem začal pozorovat a aktivně se zajímat o přírodu. Navštěvoval jsem ornitologický kroužek p. Vozábala a bylo jasno. To je to, co mě baví. K focení jsem se dopracoval pozvolně, pouze touhou si ty hezký pozorování co nejlépe zdokumentovat, a pak líp a líp. Probouzel se v mně pocit lovce, jeden čas jsem se focení věnoval opravdu velmi aktivně, měl spousty plánů a furt někde na něco čekal. Jenže jsem si uvědomil, že to není úplně to pravé a že na začátku to bylo lepší. Tak jsem zvolnil, přestal jsem snímky plánovat, na zvířata čekat, řešit pořád techniku a pak hodiny vysedávat. Teď zvířata pouze hledám, méně za hledáčkem. Žiju více svododněji, více s prostředím, méně izolovaně. Nemám žádné kryty ani velké plány (kromě cest). Jen si rád sednu mezi kameny, k patě stromu nebo za vývraty a koukám. Jistě to má své limity a zvířata mi musí dovolit je fotit, vždy o mně ví, případně je to souhra okolností a náhod. Mě to tak ale naplňuje daleko více a o ty fotky mi zas tolik nejde, nepovede se těď, povede se jindy. Důležitější je pro mě zážitek, pohled do dalekohledu, vidět to živě, být toho součástí, focení mě od toho trochu vzdaluje. Přibližně 90% času, který strávím venku, foťák z batohu vůbec nevyndám. Nefotím svatby, rodinné ani společenské události, strojené portréty atp. jiné zakázky minimálně. Pokud ano, musím mít 100% tvůrčí svobody, musí mě to zaujmout a musí být akceptována má cena. Kdyby bylo pro někoho důležité čím fotím tak používám techniku Canon a Leica.

Moje zásady:

1) Dodržuji platné zákony na ochranu přírody v zemi, kde zrovna jsem.
2) V žádném případě se nechovám tak, abych jakkoliv ohrozil fotografovaný druh, ať už rostlinu nebo živočicha. Fotka není to nejdůležitější! (To platí u všech druhů stejně, bez ohledu na to, jak je daný druh ohrožený.)
3) Minimalizuji svůj vliv na prostředí a respektuji přírodu. (To platí zejména u využití nahrávek hlasů ptáku a jiného vábení)
Více zde