Tetřívci na Šumavě

01.05.2016

Blíží se jaro, vlastně už tu je a s ním i každoroční tok tetřívků obecných. Přesně jak se jaro blíží a v tetřívkách se probouzí chuť předvádět se a soupeřit před slepičkama, případně se pářit. Probouzí se touha ve fotografech je fotit a předvádět se s jejich fotkama. Rovnou říkám, že na tom není nic špatného! Tetřívek obecný je nádherné zvíře, obzvláště v toku, jeho fotku chce snad každý fotograf zvířat, včetně mě. Tetřívky sleduju pravidelně po celý tok už několik let, jsem na tokaništích několikrát do týdne. Proto si troufám tvrdit, že vím, jak se s nima situace má. Věřte, že je to hodně špatné. Na celém pohoří Šumava, včetně VÚ Boletice je max. 150 jedinců, to je dost málo. Já nejsem tak starý, přesto si pamatuju, když na jednom tokaništi bylo třeba 15 kohoutků + slepičky. V posledních letech mi průměr vychází tak kolem 3 až 4. Každej rok, ale opravdu každej, zažívám na tokaništích situace, které bych tam zažívat neměl a ani nechci (auta na louce, hlučné skupinky lidí, lidi potácející se z krytů ještě v průběhu toku, autobus lidí na druhé straně tokaniště, střelbu z auta na jeleny, dokonce mi před pár lety bylo přímo na tokaništi vyhrožováno, plus je ruší dalších x lidí, kteří vůbec nemají páru, že tam je nějaký tokaniště nějakých tetřívků, atd.). Proto jsem se před několika lety zařekl, že tetřívci už toho takhle snášení hodně a nepotřebujou, aby byl tlak ještě ze strany mě (či případně fotografů které tam pošlu). Samozřejmě, kdybych fotil, dělal bych to tak abych je nerušil, ale stát se může cokoliv. Přejde přes vás vysoká, stoupnete si a tok končí, kýchnete a tok končí. Já to prostě riskovat nechci, přijde mi to, jako ta nejmenší drobnost co pro ně mohu udělat. Až budu chtít krásnou fotku, pojedu si jí udělat někam, kde je populace silná a stabilní. Ani jedno na Šumavě není.

Proč to celé píšu? Protože s jarem se mi hromadí na e-mailu dotazy, jestli nepomohu, jestli nemám kryt, kam na ně, kdy na ně atd., a já všem pracně vysvětluji, že to nikomu nezakazuju, ale bohužel s tímto nepomohu, nedělám to, sorry. Nemám problém vám poradit, kam se na ně jet podívat, zároveň doporučím, kam až je možný jít, aby jste je nerušili, kdy a v kolik. Také se často setkávám s tím, že je mi pak vytýkáno, jakej je rozdíl, když držím foťák a ne dalekohled? Já řikám, žádnej, je mi to jedno, poradím i fotografům, kam na tetřívky, ale poradím to samé, co komukoliv jinému a to z pohledu fotografa nestačí, to vím sám, z těch míst, uděláte pěknou fotku toho, že jste viděli tetřívky, ale neuděláte pěknou fotku tetřívka.

Nikomu to nezakazuji (ani nemohu), klidně jeďte na Šumavu je fotit, možností je dost i bez mé pomoci. Jen chci říct, že vám s tím bohužel nepomohu. Třeba za pár let (a já bych si to moc přál) bude situace uplně jiná a budem je fotit všichni, ale třeba i nikdo.

Snad nepůsobím moc arogantně, vševědecky nebo pseudoochranářsky (jak už jsem byl taky na tohle téma nazván). Já mám prostě Šumavské tetřívky moc rád a fotka mi stačí dokumentační. Celé to je jen o tom, že když jsem se já sám rozhodl, že je fotit nebudu, nemůžu s tím pomáhat jiným.

Pouze výběr z dokumentačních fotografií, která jsem pořídil během každoročních sčítání