První den

14.01.2016

Je to vlastně 14. den nového roku 2016, ale je to první den kdy vyrážím do terénu. Venku jsem samozřejmě během prvních dní roku byl, ale vždy jen na několik desítek minut.
Vyrážím do NPR Řežabinec, kde pomůžu s pravidelným sčítáním ptáků. Ráno, když vyjdu ven, ještě po tmě, šlápnu hned do čersvých 15cm sněhu, co připadlo přes noc. Cesta je ze začátku po sněhu fajn, je jen protaženo a jede se pěkně. Když vyzvednu p. Vozábala, máme menší problém vyjet od baráku, k hlavní silnici nebylo ještě protaženo, ale žádný drama, zdržení maximálně několik minut. Po sněhu jedem až k Prachaticím, pak už sníh není.
Po osmé hodině přijíždíme k pozorovací věži na Řežabinci, Jirka už se tam připravuje a tak trávíme první chvíle pozorováním co kde lítá. Na rybníce jsou jen dvě labutě na nezamrzlém oku. V dálce za rybníkem vidím letět dvě skupiny hus, sem tam nad rákosím prolétne sýkorka, nebo střízlík, jinak nic. Nejvíce mě překvapuje Rosnička zelená, která se snaží dostat pod věž. Není divu, že je vzhůru, na písecku není po sněhu ani památka, ani moc nemrzlo a v ten den svítilo sluníčko.
Vyrážíme obejít rybník a každých 200m na pět minut zastavíme a zaznamenáváme vše co vidíme, nebo slyšíme. Na pozorovacích bodech jsme pozorovali třeba strakapouda malého a velkého, vrabce polní, mlynaříky, káni lesní, brhlíka, strnady, šoupálka krátkoprstého, konopky, čížky, krkavce, vrány, ťuhýka šedého, krahujce a hejno kvíčal a ještě několik druhů. Pozorované druhy jsou pořád stejné akorát se liší počet druhů podle místa kde zrovna jsme. Sčítání nám trvá celé dopoledne. Uvědomil jsem si, že ačkoliv jsem byl na Řežabinci mnohokrát, je to vlastně poprvé, co jsem ho obešel. Když dorazíme zpět k věži, jdu se mrknou na tu rosničku, ale už tam není, pravděpodobně se jí podařilo dostat pod věž. Loučíme se s Jirkou a vracíme se zpět na zasněženou Šumavu.
Jedu se ještě mrknout na Hřbet, jestli tam někde nevysedává uralka, ale i kdyby tam seděla, asi bych jí v tom světle a v kontrastech sněhu a větví, nenašel.
Jak může vypadat jeden den na dvou místech v jižních Čechách, se můžete mrknout na obrázku.