Apel: Tetřívci

Aktualizace: 11.3. 2021

Na laziphoto.com nenajdete ani jednu fotku tetřívků.

Pro nekomerční, vzdělávací a osvětové účely, daruji fotografie dokumentující život tetřívků zdarma.

Jaro a s ním i každoroční tok tetřívků obecných. Přesně tak, jak jaro přichází, tak v tetřívcích se probouzí chuť předvádět. Stejně tak se ale probouzí touha ve fotografech je fotit a předvádět se s jejich fotkami. Tetřívek obecný je nádherné zvíře, obzvláště v toku, a jeho fotku chce snad každý fotograf zvířat, včetně mě. Tetřívky sleduji pravidelně po celý rok už řadu let, na tokaništích jsem několikrát do týdne. Proto si troufám tvrdit, že vím, jak se s nimi situace má. Je to hodně špatné. Na celém pohoří Šumava, včetně VÚ Boletice je tak 150 jedinců (podle posledních sčítání to vypadá, že už pouze 80!), to je na hranici přežití. Nejsem zas tak starý, ale přesto si pamatuji, když na jednom tokaništi bylo třeba 15 kohoutků + slepičky. Dokonce mám i fotku s 26 ex. V posledních letech mi průměr vychází tak kolem 2 až 4. No a každý rok, ale opravdu každý, zažívám na tokaništích situace, které bych tam zažívat neměl a ani nechtěl. Auta na louce, hlučné skupinky lidí, lidi potácející se z krytů ještě v průběhu toku, bez přehánění autobus lidí na druhé straně tokaniště. Dokonce opilé myslivce jsem tam potkal, také mi bylo přímo na tokaništi vyhrožováno a to furt nejsem u konce. Nesnáším konflikty, snažím se to občas lidem vysvětlit, sdělit jim můj názor, pochopení najdu málokdy. Věřte, že jsou mezi nimi i místní lidé, což je vždy nejhorší. Také je ruší dalších x lidí, kteří vůbec nemají páru, že tam je nějaké tokaniště tetřívků. Proto jsem se před několika lety zařekl, že tetřívci už toho takhle snášení hodně a nepotřebují, aby byl tlak ještě z mé strany (či případně fotografů které tam pošlu). Samozřejmě, kdybych je fotil, dělal bych to tak, abych je nerušil, jako u každého zvířete a věřím, že i většina fotografů. Jenže stát se může cokoliv a i s nejlepším úmyslem se dá udělat něco špatně. Já to prostě riskovat nechci. Beru to jako tu nejmenší drobnost co pro tetřívky mohu udělat. Až budu chtít krásnou fotku, pojedu si jí udělat někam, kde je populace silná a stabilní. Jenže ani jedno na Šumavě není, ani nikde jinde v ČR. Fandím KRNAPu a jejich velké snaze problém vysvětlovat a medializovat.

Proto vás prosím, darujme jim klid.

Tetřívek je momentálně to nejohroženější na Šumavě.

Proč to celé píši? Protože s jarem se mi hromadí na e-mailu dotazy, jestli nepomohu, jestli nemám kryt, kam na ně, kdy na ně atd., Já všem pracně vysvětluji, že to s tímto bohužel nepomohu, protože to sám nedělám a byl bych moc rád, kdyby to ani oni nedělali.

Pokud mi lidé přislíbí, že dodrží jistá pravidla, nemám problém poradit, kam se na ně jet podívat, zároveň doporučím, kam až je možné jít, aby nedošlo k rušení, kdy a v kolik tam být a přidám další a další doporučení. Tak aby se "vlk nažral a koza zůstala celá". Na tetřívky se dá koukat a užít si je i bezpečně.

Nikomu nic nezakazuji (ani nemohu), klidně je jeďte na Šumavu fotit, možností je bohužel dost i bez mé pomoci. Jen chci říct, že vám s tím nepomohu a proč nepomohu.

Třeba za pár let (a já bych si to moc přál) bude situace úplně jiná a budeme je fotit všichni v klidu a pohodě, ale třeba tu budou prázdná tokaniště...

Odmítám o čemkoliv diskutovat. Pokud s tím máte problém, je mi to líto. Pokud ještě máte potřebu mi to sdělit, prosím. Můj názor to ale nezmění.

Snad nepůsobím moc arogantně, vševědecky nebo pseudoochranářsky (což je mi často předhazováno). Já mám prostě šumavské tetřívky moc rád a když tu budou i nadále, fotku nepotřebuji. Navíc všichni víme, že udělat fotku tetřívka není zrovna nejnáročnější disciplína a z nikoho to většího frajera neudělá.

Celé je to ale jen o tom, že když jsem se já sám rozhodl, že je fotit nebudu, nemůžu s tím pomáhat jiným. To je snad pochopitelné.

Závěrem apeluji na všechny, prosím, udělejte všichni to nejmenší, co pro tetřívky udělat můžete. Pevně věřím, že je tu všichni chceme i nadále vídat. Tetřevům pomohl částečně Kirill, tetřívkům pomůžeme ale jen my a naše chování.

Děkuji

PS: Tento text jsem poprvé napsal v roce 2014 a každý rok ho lehce aktualizuji, podstata se ale nemění už roky.

Seznam přátel tetřívků vzniká od roku 2019

Buď přítelem tetřívků!

Souhlasíš a chtěl by jsi zde být uveřejněn jako přítel tetřívků?

Napiš mi jméno a já tě zde zveřejním.

Přátelé tetřívků

Michal Petřík

 • Alena Lazarovičová
 • Petr Moutelík
 • Jaroslav Závora
 • Pavel Bače
 • Jiří Horák
 • Petr Tichý
 • Jiří Švestka
 • Jindřich Veselý
 • Petr Holiš
 • Martin Bláha
 • Radomír Šálek
 •  Ivo Stehlík